Jak założyć firmę

Kiedy dana osoba decyduje się otworzyć swoją firmę, staje przed ogromną liczbą pytań. Czy jest szansa na sukces? Co to jest biznesplan i jak go napisać? Co wybrać: IP lub LLC? Jak łatwiej płacić podatki? Mówimy ci, co początkujący przedsiębiorca musi wiedzieć i od czego zacząć, jeśli chcesz otworzyć swój biznes. 
Oceń opłacalność pomysłu 

Do tej pory masz tylko pomysł, więc powinieneś zacząć od niego. Aby ocenić, czy warto założyć firmę, czy nie, odpowiedz sobie na kilka pytań.

1. Co oferuję klientom?
Postaraj się z otwartym umysłem ocenić, czy twój produkt lub usługa jest potrzebna klientom i czym różni się od podobnych produktów i usług. Sprawdź, co oferują twoi konkurenci i oceń, co robią dobrze, a co nie — spróbuj znaleźć swoją niszę na rynku.

2. Komu będę oferować mój produkt?
Znajdź grupę docelową-tych, którzy mogą być zainteresowani Twoim produktem. Dowiedz się, jaką ich wyraźną lub jak dotąd ukrytą potrzebę pomoże zaspokoić. Musisz przedstawić potencjalnego nabywcę: płeć, wiek, stan cywilny, status społeczny. Idealnie byłoby również zrozumieć problemy i pragnienia klienta, cechy jego zachowania i charakteru, wyobrazić sobie sytuacje, w których może potrzebować twojej usługi lub produktu. Pomoże Ci to na wszystkich etapach, od wyboru lokalu po reklamę i promocję.

3.Gdzie będę sprzedawać mój produkt?
Być może Twoi odbiorcy są przyzwyczajeni do kupowania wszystkiego w Internecie, a może twój produkt wymaga wyczucia lub przymierzenia — wtedy będziesz potrzebować pokoju na sklep. Gdzie powinien się znajdować-w centrum czy w części sypialnej? Pomyśl, że możesz nadal potrzebować magazynu lub biura. Jeśli zamierzasz sprzedawać towary wyłącznie online, rozważ dostawę. Dostawa biżuterii i dostawa basenów to różne usługi.

4.Ile to będzie kosztować?
Oszacuj, za jaką cenę będziesz sprzedawać produkt. Oszacuj przybliżony koszt produktu, przeanalizuj, za jaką cenę twój produkt będzie gotowy do zakupu. Pamiętaj, że musisz pokryć wszystkie wydatki i osiągnąć zysk. Jednocześnie ważne jest, aby nie robić zbyt dużej marży na swoje towary lub usługi, w przeciwnym razie popyt nie będzie i można go spalić. Kieruj się na rynek.Jeśli ostatecznie ocenisz pomysł na biznes jako obiecujący i zdolny do generowania zysku, przetestuj go na grupie docelowej. Po pierwszych testach twój pomysł może się nieco zmienić.

Rezultatem tej wstępnej analizy powinna być strategia biznesowa, która pomoże Ci przekształcić pomysł w konkretny plan działania.

Napisz biznesplan 

Po opracowaniu ogólnej strategii musisz wszystko szczegółowo obliczyć. Pomoże Ci w tym biznesplan. Ten plan będzie potrzebny zarówno Tobie, partnerom biznesowym, potencjalnym inwestorom lub pożyczkodawcom.

Biznesplan powinien zawierać szczegółowy opis produktu z opcjami jego dalszej transformacji, analizę rynku opisującą Wszystkie grupy konkurentów oraz cechy potencjalnych nabywców.

Bez liczb biznesplan z pewnością nie będzie przekonujący. Musisz wcześniej zrozumieć, jak opłacalny będzie biznes. Dlatego biznesplan powinien zawierać kilka obowiązkowych elementów:
  •  plan produkcji i obliczenie kosztu towaru lub usługi;
  •  plan promocji oraz kosztorys reklamy i innych form komunikacji z klientami;
  •  Plan organizacyjny i wycena wynagrodzeń pracowników oraz usług zewnętrznych (np. kurierskich);
  •  plan finansowy uwzględniający wszystkie źródła finansowania i dochody, a także wszystko, w tym jednorazowe wydatki i podatki.
W rezultacie biznesplan powinien pokazać, ile pieniędzy będziesz potrzebować na rozpoczęcie projektu, kiedy osiągnie on samowystarczalność, po jakim czasie będziesz mógł zwrócić zainwestowane środki i na jaki zysk możesz liczyć.

Aby sporządzić biznesplan, możesz skorzystać na przykład z formularza opracowanego przez Vnesheconombank.

Rozważ przyciągnięcie inwestycji 

Teraz możesz pomyśleć o tym, jak przyciągnąć pieniądze do swojej firmy. Można to zrobić na różne sposoby:

1.Zwrócić się o pomoc państwa
Jeśli Twoja firma jest ważna dla osób z Twojego regionu, a nawet całego kraju, państwo może Ci pomóc dzięki gwarancjom, niedrogim pożyczkom lub pożyczkom, preferencyjnym leasingom i leasingom.
2.Zbieraj pieniądze dzięki crowdfundingowi
Jeśli masz pewność, że twój projekt będzie interesujący i przydatny dla dużej liczby osób, możesz spróbować dotrzeć do nich bezpośrednio przez specjalne platformy internetowe. Format finansowania społecznościowego będzie się różnić w zależności od rodzaju prowadzonej działalności.
3.Przyciągnij inwestora
Prywatni inwestorzy czasami inwestują w Start-upy, najczęściej technologiczne. Istnieją również specjalne platformy internetowe do wyszukiwania inwestorów venture capital.

Zarejestruj firmę 

Możesz prowadzić działalność jako jednoosobowa działalność gospodarcza (Pi) lub jako osoba prawna (Zwykle LLC).

  1.  Pi jest odpowiedni dla tych, którzy mają małą firmę — na przykład mały sklep lub produkcję.
  2.  LLC to firma, którą można otworzyć samodzielnie lub z partnerami. Nadaje się dla tych, którzy planują biznes z dużymi obrotami i tych, którzy przelewają duże kwoty bezgotówkowo.
Każda forma ma swoje zalety i wady.

Łatwiej jest zarejestrować i zamknąć Pi niż LLC. Wymagania dotyczące sprawozdawczości indywidualnego przedsiębiorcy są mniejsze. Ale IP nie może przyciągać inwestycji - tylko brać kredyty i pożyczki lub leasing.

W przypadku naruszeń grzywny LLC są o rząd wielkości wyższe niż w przypadku IP. Ale w przypadku długów LLC odpowiada tylko majątkiem organizacji, a założyciel IP – i własnym majątkiem, który jest właścicielem jako osoba prywatna.

Wybierz formę opodatkowania 


  1. Ogólny tryb opodatkowania. Odpowiedni dla tych, którzy zdecydowanie muszą płacić podatek VAT i tych, którzy mają ulgi w podatku dochodowym, na przykład organizacje edukacyjne lub Medyczne.
  2. Uproszczony system podatkowy. Bardzo wygodne dla małych firm.
  3. Patent. Odpowiedni dla tych, którym łatwiej jest zapłacić stałą kwotę niż zajmować się dokumentacją.
  4. Podatek od dochodu zawodowego. Optymalny dla tych, którzy nie mają zatrudnionych pracowników.
  5. Jednolity podatek rolny. Opłacalne, ale odpowiednie tylko dla rolników-firma powinna nie tylko przetwarzać lub sprzedawać produkty rolne, ale sama je produkować.
O tym, czym różnią się od siebie formy opodatkowania i jak wybrać odpowiedni dla siebie, przeczytaj nasz artykuł.

Zajmij się szczegółami 

Po podjęciu decyzji o głównych kwestiach musisz zająć się wieloma szczegółami.
  1.  Otwórz konto czekowe w banku.
  2.  Załóż kasę online. Na stronie internetowej Urzędu Skarbowego można zdać test "Czy potrzebuję kasy?». W ten sposób dowiesz się, czy możesz skorzystać z odroczenia, czy potrzebujesz kasy już teraz.
  3.  Sprawdź zgodność pomieszczenia z wymogami bezpieczeństwa przeciwpożarowego.
  4.  Wyjaśnij wymagania sanitarne, jeśli planujesz pracować z żywnością.
  5.  Zbadaj prawa konsumentów.
  6.  Sprawdź, czy twój produkt spełnia normy rządowe.
  7.  Dowiedz się, czy musisz certyfikować, deklarować lub rejestrować towary, jeśli importujesz je z zagranicy (listy takich towarów znajdują się na stronach firm certyfikujących).

Jeśli zakładasz firmę, pamiętaj 

  1.  Warto zacząć od oceny pomysłu i opracowania ogólnej strategii firmy.
  2.  Jeśli pomysł jest opłacalny, musisz napisać szczegółowy biznesplan. Będzie twoim głównym punktem odniesienia przez pierwsze sześć miesięcy-rok. Następnie może być konieczne dostosowanie.
  3.  Znajdź źródła finansowania.
  4.  Zdecyduj się na wygodną formę prowadzenia działalności gospodarczej i raportów przed podatkiem
  5.  Zwróć uwagę na szczegóły. Połączenie kasy online, bezpieczeństwo przeciwpożarowe i warunki certyfikacji to subtelności, które należy wziąć pod uwagę, aby później nie płacić kar. Jeśli nie możesz sam zrozumieć niuansów, skonsultuj się z bardziej doświadczonym przedsiębiorcą, który pracuje w tej samej dziedzinie co Ty. Lub skontaktuj się z konsultantami biznesowymi, którzy pomogą rozwiązać trudne problemy. Konsultanci mogą zaoferować zarówno częściowe, jak i pełne wsparcie dla Twojej firmy.

Przed każdym początkującym przedsiębiorcą jest wiele zadań. Ale twój biznes, który przyniesie Ci pieniądze i satysfakcję, jest tego wart.