Co powinien wiedzieć początkujący inwestor

Po co inwestować i czy jest to dla mnie odpowiednie?

Naprawdę możesz zarobić więcej na inwestycjach niż na depozytach bankowych, ale jest szansa, że wszystko stracisz. Odsetki od depozytów są znane z góry, a nawet jeśli Bank cofnie licencję, Państwo zwróci deponentom pieniądze.

Na giełdzie nie ma takiego ubezpieczenia, możesz stracić wszystko. Zwłaszcza, że spadki wartości papierów wartościowych zdarzają się znacznie częściej niż upadłości banków.

Dlatego przed wejściem na giełdę musisz przygotować finansową poduszkę powietrzną. Część oszczędności-co najmniej 3-6 miesięcznych dochodów-należy pozostawić na depozycie lub rachunku oszczędnościowym w banku. I tylko wtedy, gdy zapas na deszczowy dzień jest gotowy, a wolne pieniądze nadal pozostają i jesteś gotów zaryzykować, możesz pomyśleć o inwestycji.

Najważniejsze jest, aby pamiętać, że zysk nie jest ślepym szczęściem, jak w kasynie, ale wynikiem dobrze przemyślanych działań. Nie gra, ale praca.

Chcę spróbować. Od czego zacząć?

Nowoczesna giełda jest elektroniczna, możesz handlować przez internet bez wstawania z kanapy. Ale najpierw musisz sam określić kilka ważnych rzeczy.

1. Oszacuj, ile pieniędzy chcesz zainwestować

Teoretycznie możesz zacząć od dowolnej kwoty. Ale taki wolumen nie rekompensuje ani prowizji, które trzeba będzie zapłacić za operacje, ani czasu spędzonego na licytacji. Warto przystąpić do inwestycji. Lepiej z góry wyobrazić sobie sytuację, w której stracisz wszystkie te pieniądze. Jeśli zdasz sobie sprawę, że nie jest to katastrofa dla Twojego budżetu, możesz spróbować.

2. Zastanów się, ile czasu chcesz spędzić

Jeśli jesteś gotowy, aby przejść szkolenie, zanurzyć się w temacie, stale monitorować sytuację na giełdzie, możesz spróbować handlować samodzielnie. Następnie potrzebujesz brokera, który będzie twoim pośrednikiem, aby uzyskać dostęp do giełdy. Będziesz sam podejmować decyzje dotyczące kupna i sprzedaży, a broker załatwi twoje sprawy.

Jeśli nie zamierzasz spędzać dużo czasu i wysiłku na inwestowaniu, lepiej rozważyć jedną z form zarządzania zaufaniem. Wtedy inwestowanie Twoich funduszy zajmie się profesjonalistami.

Możesz zawrzeć indywidualną umowę z powiernikiem, przelać mu pieniądze-a on zdecyduje za Ciebie, kiedy i jakie aktywa kupić, a kiedy sprzedać. Jego celem jest inwestowanie oszczędności z maksymalną korzyścią przy wybranym poziomie ryzyka.

Inną opcją jest inwestowanie w fundusze inwestycyjne (Fundusze inwestycyjne). Są to gotowe zestawy różnych papierów wartościowych lub innych aktywów, na przykład akcji rosyjskich spółek wydobywczych. Fundusze Pifa są zarządzane (kupuje i sprzedaje aktywa, zmienia ich skład) przez spółkę zarządzającą.

Możesz wybrać odpowiedni fundusz i kupić jego jednostki od samej firmy zarządzającej lub za pośrednictwem brokera na giełdzie. Jeśli firma dobrze zainwestuje, Cena jednostek wzrośnie-a Ty osiągniesz zysk. Jeśli spadnie, poniesiesz straty.

3. Wybierz strategię i zasoby

Strategia to zestaw parametrów inwestycyjnych, które określają twój styl zachowania na giełdzie: jakie instrumenty wybierasz, na jaki zysk liczysz i na jakie straty jesteś gotowy, na jaki okres planujesz zainwestować i jak często jesteś gotowy do dokonywania transakcji.

W najprostszej wersji strategii wybierasz:
  • aktywa;
  •  okres inwestycji;
  • maksymalna wysokość odszkodowania.

Załóżmy, że aktywa to obligacje rządowe, akcje firm farmaceutycznych, naftowych i gazowych oraz banków, a także jednostki funduszu inwestującego w metale szlachetne. Okres — 1 rok, wysokość dopuszczalnych dla Ciebie strat-20%. Oznacza to, że jeśli aktywa spadną o 20%, natychmiast je sprzedajesz, nawet jeśli rok jeszcze nie minął.

Wybierając zarządzanie zaufaniem, musisz również zdecydować o strategii. Tylko w tym przypadku będziesz wybierać spośród ofert, które są już na rynku lub negocjować indywidualną strategię ze swoim menedżerem.

4. Znajdź Firmę pośredniczącą

Kiedy zdecydujesz się na strategię, możesz przystąpić do wyboru pośrednika. Najważniejsze jest upewnienie się, że broker, powiernik lub firma zarządzająca Pifa ma licencję Twojego banku .

Jeśli zdecydowałeś się na samodzielne inwestowanie, musisz przejść przez następującą ścieżkę:
  1. zawrzeć umowę z brokerem;
  2. Otwórz i zasil konto maklerskie;
  3. zainstaluj specjalny program do licytacji;
  4. zacznij kupować i sprzedawać.

Jeśli wybrałeś ścieżkę zarządzania zaufaniem, wystarczy zawrzeć umowę i przekazać pieniądze powiernikowi lub firmie zarządzającej Pifa.

Częste błędy: jak nie robić

  • Nie możesz inwestować w papiery wartościowe wszystkiego, co masz
Najpierw stwórz finansową poduszkę powietrzną-odłóż 3-6 wypłat na depozyt w banku. I dopiero wtedy przejdź do handlu giełdowego. Zainwestuj kwotę, z którą jesteś gotów zaakceptować stratę.

  •  Nie działaj na okazję — weź udział w szkoleniu
Jeśli zdecydujesz się handlować na giełdzie samodzielnie, pamiętaj, aby przejść szkolenie. Większość brokerów prowadzi kursy dla początkujących inwestorów. Programy handlowe często mają tryb demonstracyjny: możesz spróbować swoich sił bez ryzyka utraty pieniędzy.

  • Nie poddawaj się emocjom
Działając impulsywnie, można popełnić wiele błędów. Początkujący inwestor nie powinien gwałtownie reagować na najmniejszy ruch cen na giełdzie. Ale musimy działać zdecydowanie, jeśli cena znacznie się zmieni.

Ustal granicę strat, które chcesz ponieść: powiedzmy, że jeśli aktywa spadły o 20%, musisz sprzedać i, jak mówią na giełdzie, naprawić straty. Chęć czekania-nagle Cena odbije się-będzie duża, ale nie musisz się na nią poddawać. W przeciwnym razie możesz stracić jeszcze więcej.

  • Nie wkładaj wszystkich jajek do jednego koszyka
Lepiej kupować papiery wartościowe firm z różnych branż, aby zdywersyfikować ryzyko. Na przykład, jeśli zainwestujesz w papiery tylko firm naftowych, ryzyko strat będzie bardzo wysokie. Ponieważ, powiedzmy, gdy ceny ropy spadają, akcje wszystkich spółek sektora naftowego i gazowego Zwykle tanieją. Jeśli kupisz papiery wartościowe firm z różnych sektorów gospodarki, powiedzmy przemysłu chemicznego, inżynierii mechanicznej, telekomunikacji, pomoże to zmniejszyć ryzyko utraty zainwestowanych pieniędzy.

  • Nie wierz w obietnice zarabiania 500% dziennie
Tylko szarlatani mogą zagwarantować wszystko na giełdzie. A odpowiedzialny pośrednik powinien ostrzec Cię o ryzyku. Sytuacja na giełdzie jest zmienna, a tylko Ty jesteś odpowiedzialny za podjęte decyzje.