Mój dług jest wykupiony i żąda więcej pieniędzy. Co robić?

Czy wierzyciele mają prawo do sprzedaży długów?

Tak, banki, organizacje mikrofinansowe (MIF) i spółdzielnie pożyczkowe (CPC) mogą faktycznie sprzedawać długi kredytobiorców. I tak jak inni profesjonalni pożyczkodawcy lub windykatorzy, jak i zwykli ludzie-tacy jak Zinaida.

Ale muszą być spełnione jednocześnie dwa warunki:
  1.  Spóźniłeś się już z płatnością (na przykład o miesiąc).
  2.  Umowa pożyczki lub pożyczki zawierała klauzulę, że dług może zostać scedowany (Zwykle punkt nr 13) i zaznaczyłeś tam pole wyboru.Jeśli pożyczkodawca chce przenieść twój dług nie na firmę lub indywidualnego przedsiębiorcę (pi), ale na osobę fizyczną, dodaje się kolejny warunek:
  3. Wyraziłeś odrębną zgodę na przekazanie długu konkretnej osobie.

Co więcej, Bank, MIF lub CPC nie mają prawa uzyskać pozwolenia na sprzedaż zaległych długów osobie fizycznej z góry, gdy udzielają pożyczki. Możesz zostać poproszony o podpisanie takiego papieru dopiero po opóźnieniu płatności.

Możesz wyrazić zgodę na odsprzedaż długu w inny sposób, który zastępuje podpis osobisty. Na przykład, podczas dokonywania pożyczki online zamiast podpisu, użyj kodu z wiadomości SMS.

Ważne jest, aby pamiętać, że możesz nie zgadzać się na cesję długu innej firmie lub osobie. Ale musisz spełnić wymagania podpisanej umowy i spłacić pożyczkę lub pożyczkę.

Dowiedziałem się o sprzedaży długu już od nowego pożyczkodawcy. Jak to się mogło stać i co teraz zrobić?


Jeśli zaciągnąłeś pożyczkę lub pożyczkę w legalnej organizacji, a sprzedaż długu była dla Ciebie zaskoczeniem, istnieje kilka opcji:

  •  To pomyłka. Zapytaj dzwoniącego i dowiedz się, czy dokładnie chodzi o twój dług. Sprawdź nazwę organizacji, w której pożyczyłeś pieniądze, numer umowy pożyczki, datę i kwotę pożyczki. Jeśli nie ma pod ręką umowy, poproś o podanie pełnego imienia i nazwiska oraz danych paszportowych pożyczkobiorcy. Może to tylko imiennik, a Twój telefon został podany przez pomyłkę. Wyjaśnij nieporozumienie-a nie będziesz już przeszkadzać.
  •  Oszuści próbują cię oszukać. Osoba atakująca mogła przejąć twoje dane osobowe i teraz próbuje wyłudzić od ciebie pieniądze. Nawet jeśli odpowiedział na wszystkie Twoje pytania i poprawnie podał szczegóły umowy pożyczki, warto oddzwonić do poprzedniego pożyczkodawcy. Wyjaśnij, czy dług został przekazany i komu dokładnie. Być może alarm jest fałszywy. W takim razie warto zgłosić oszustów na policję. Jeśli dług zostanie przekazany innemu pożyczkodawcy, pozostają dwie inne opcje.
  •  Dług został sprzedany z naruszeniem. Może się okazać, że bank, MIF lub PDA rzeczywiście scedowały twój dług na kogoś i nie uzyskały przed tym Twojej zgody. W takim przypadku masz pełne prawo odmówić komunikacji z nowym pożyczkodawcą i spłacić poprzednią pożyczkę. Warto również złożyć skargę do banku, aby taka sytuacja się nie powtórzyła.
  •  Wyraziłeś zgodę, ale o tym zapomniałeś. Czasami mija kilka miesięcy między podpisaniem zezwolenia a telefonem od nowego pożyczkodawcy. Na wszelki wypadek poproś o pokazanie podpisanego papieru. Lub sprawdź konto osobiste na stronie internetowej organizacji, która udzieliła ci pożyczki lub pożyczki. Jeśli rzeczywiście wyraziłeś zgodę, będziesz musiał współpracować z nowym pożyczkodawcą.

Co się stanie, jeśli nowy pożyczkodawca zażąda kilkukrotnej spłaty tego, co pożyczyłem?

Procedura zależy od tego, kto dokładnie kupił twój dług: profesjonalni pożyczkodawcy lub inne organizacje i osoby.

Profesjonalni kredytodawcy-banki, MIF i PDA

Są zobowiązani do przestrzegania warunków poprzedniej umowy.

Jeśli nie udało ci się spłacić pożyczki na czas z powodu trudności finansowych, nowy pożyczkodawca może zasugerować restrukturyzację zadłużenia-na przykład przedłużenie okresu pożyczki i zmniejszenie miesięcznych płatności. Aby to zrobić, musisz zawrzeć z nim nową umowę.

Warto pamiętać: najwyższe odsetki dotyczą kredytów konsumenckich i pożyczek do roku. Ale kwota nadpłaty za takie pożyczki jest ograniczona. W przypadku pożyczek Maksymalna kwota nadpłaty nie powinna przekraczać kwoty pożyczki więcej niż półtora raza.

Jeśli nowy profesjonalny pożyczkodawca naliczył Ci więcej, złóż skargę do banku. Ponadto w przypadku sporów pieniężnych z MIF można zwrócić się do Rzecznika Finansowego. Jego orzeczenia mają taką samą moc jak orzeczenia sądowe, a firma jest zobowiązana do ich wykonania.

Nieprofesjonalni pożyczkodawcy-windykatorzy, firmy niefinansowe lub zwykli ludzie

Jeśli twój dług znalazł się w rękach nieprofesjonalnego pożyczkodawcy i żąda od Ciebie kwoty, która jest wielokrotnie większa niż pożyczona pożyczka, dług można zmniejszyć tylko przez Sąd.

Sędziowie zazwyczaj spotykają się z pożyczkobiorcami i zmniejszają zadłużenie do rozsądnych limitów. Najczęściej kierują się pierwotnymi warunkami umowy kredytowej. I uwzględniają limit nadpłaty z tytułu pożyczek krótkoterminowych, który obowiązywał w momencie zawarcia umowy.

Ustawa zezwala również sędziemu na obniżenie kwoty zadłużenia do minimum — przeliczenie odsetek od pożyczki do wysokości kluczowej stopy procentowej, która obowiązywała w okresie obowiązywania umowy pożyczki. Ale takie decyzje sędziowie podejmują rzadko, zwykle tylko w przypadkach, gdy kwota pożyczki jest bardzo duża, a nadpłata jest przytłaczająca dla kredytobiorcy.