Chcę wziąć kredyt. Który wybrać?

Dowiedz się, jakie są kredyty i pożyczki.

Niezależnie od sytuacji, w której zdecydujesz się pożyczyć, musisz mieć pewność, że możesz go spłacić. Wybór pożyczki lub pożyczki zależy od tego, na co zamierzasz wydać pieniądze i jakiej kwoty potrzebujesz. Od celu zależy, jakie warunki pożyczki będą dla ciebie odpowiednie. Od wymaganej kwoty i tego, ile możesz zapłacić miesięcznie, zależy okres, w którym spłacisz pożyczkę. Wszystkie te parametry decydują o wyborze.

Gdzie szukać pieniędzy?

Możesz uzyskać pożyczkę w banku lub pożyczkę w organizacji mikrofinansowej (MIF), spółdzielni konsumenckiej (CPC) lub lombardzie. Wszystkie te organizacje pożyczają pieniądze na odsetki.

Ale istnieją różnice między pożyczką a pożyczką.

Jeśli pilnie potrzebujesz niewielkiej kwoty na krótki czas, wygodniej jest zaciągnąć pożyczkę. Ale oprocentowanie pożyczek jest zwykle wyższe niż oprocentowanie pożyczek. Warto poświęcić trochę czasu i spróbować ubiegać się o pożyczkę w banku.

Zaciągnąć pożyczkę celową czy nieukierunkowaną?

Kredyt docelowy lub pożyczka jest zaciągana na zakup czegoś konkretnego-nieruchomości, samochodu, sprzętu gospodarstwa domowego.

Niespłaconą pożyczkę lub pożyczkę można przeznaczyć na wszystko – na wakacje, leczenie lub naprawy. Zwykle stawka jest wyższa niż stawka docelowa.

W przypadku poważnych zakupów istnieją specjalne rodzaje kredytów ukierunkowanych – na przykład kredyt hipoteczny i kredyt samochodowy. Takie pożyczki wyróżniają się dużymi kwotami i terminami, a stawki są zwykle bardziej opłacalne niż w przypadku pożyczek i pożyczek konsumenckich poza celem. Ale istnieje wiele wymagań dla kredytobiorcy. Trzeba nie tylko potwierdzić dochód i zatrudnienie. Zazwyczaj pożyczkodawca wymaga dodatkowych gwarancji, że dług zostanie spłacony. Gwarancje te nazywane są również Zabezpieczeniem kredytu.

Jakie zabezpieczenie może być potrzebne?

Bank i MIF mogą wymagać zabezpieczenia, poręczenia lub udziału współwłaściciela.

Zabezpieczenie-twój majątek, który może zostać zabrany na spłatę długu, jeśli nie spłacisz pożyczki. Na przykład nieruchomość kupiona w hipotece będzie musiała zostać ubezpieczona i pozostawiona jako zabezpieczenie.

Poręczyciel zobowiązuje się spłacić dług za Ciebie, jeśli sam nie będziesz w stanie tego zrobić. Ale może wtedy zażądać zwrotu mu kosztów.

Współwłaściciel bierze pożyczkę razem z Tobą i jest tak samo odpowiedzialny za jej spłatę, jak ty. Zazwyczaj współwłaściciele są przyciągani, jeśli chodzi o dużą kwotę, a dochód jednej osoby nie wystarcza na spłatę takiej pożyczki.

Pożyczki i pożyczki z zabezpieczeniem lub poręczeniem nazywane są zabezpieczeniami. Stawki są zwykle niższe niż stawki niezabezpieczone.

W jakim harmonogramie spłacić dług?

Pożyczki na kilka tygodni lub miesięcy są zwykle wygaszane jedną kwotą na koniec okresu umowy. Dłuższe pożyczki i pożyczki zwykle wiążą się z miesięcznymi płatnościami. Są dwojakiego rodzaju:

  1.  Zróżnicowane płatności. Kwota potrzebna na pożyczkę to dług podstawowy. Jest podzielony na równe części, które będziesz spłacać co miesiąc przez cały okres kredytowania. Ale do nich zostaną dodane kolejne odsetki od salda zadłużenia, ponieważ z każdym miesiącem twój kapitał maleje, odsetki stają się mniejsze, a płatność maleje. W pierwszym miesiącu będziesz musiał wpłacić największą kwotę, a w ostatnim najmniejszą.
  2.  Płatności renty. Przez cały czas wysokość miesięcznej płatności nie zmienia się. Początkowo znaczną część stanowią odsetki, ale pod koniec okresu kredytowania proporcja się zmienia-a większość płatności idzie na spłatę kapitału. Dzięki harmonogramowi Rent wygodniej jest zaplanować budżet. Ale w rezultacie nadpłata okaże się większa niż w przypadku płatności zróżnicowanych.
  3.  Specjalny harmonogram spłat jest specyficzny dla kart kredytowych. Na przykład dwa do trzech miesięcy może stanowić okres karencji: spłacisz dług w tym okresie – a odsetki w ogóle nie zostaną naliczone. Jeśli się nie dotrzymasz – będziesz musiał co miesiąc dokonywać minimalnej płatności: powiedzmy 5% salda kapitału i naliczone odsetki.

Jaki kredyt wybrać?

Najpierw określ cel, kwotę i okres pożyczki. Zastanów się, czy możesz potwierdzić dochód, zapewnić zabezpieczenie, zaangażować poręczyciela lub współwłaściciela.

Poznaj różne opcje i wybierz najlepszą ofertę dla siebie. Nie zapomnij poznać pełnego kosztu pożyczki lub pożyczki ze wszystkimi odsetkami i płatnościami, w tym za Dodatki.

Staraj się, aby spłaty wszystkich pożyczek i pożyczek nie przekraczały 30% miesięcznego dochodu. W przeciwnym razie istnieje ryzyko, że nie poradzisz sobie z obciążeniem kredytowym i znajdziesz się w dole zadłużenia lub stracisz zabezpieczenie.

Przeczytaj uważnie dokumenty pożyczki lub pożyczki przed ich podpisaniem.

Przed skontaktowaniem się z organizacją finansową upewnij się, że działa ona legalnie.